ADSP-BF531SBB400
Contact Now
ADSP-BF531SBB400
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded DSP (Digital Signal Processors)
Type : Fixed Point
Product Status : Obsolete
On-Chip RAM : 52kB
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tray
Series : Blackfin®
Clock Rate : 400MHz
Voltage - I/O : 3.30V
Supplier Device Package : 169-PBGA (19x19)
Mfr : Analog Devices Inc.
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case : 169-BBGA
Interface : SPI, SSP, UART
Voltage - Core : 1.20V
Non-Volatile Memory : ROM (1kB)
Base Product Number : ADSP-BF531
Description : IC DSP CTLR 16BIT 400MHZ 169-BGA