ADSP-21161NKCA-100
Contact Now
ADSP-21161NKCA-100
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded DSP (Digital Signal Processors)
Type : Floating Point
Product Status : Obsolete
On-Chip RAM : 128kB
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tray
Series : SHARC®
Clock Rate : 100MHz
Voltage - I/O : 3.30V
Supplier Device Package : 255-CSPBGA (17x17)
Mfr : Analog Devices Inc.
Operating Temperature : 0°C ~ 85°C (TC)
Package / Case : 255-BGA, CSPBGA
Interface : Host Interface, Link Port, Serial Port
Voltage - Core : 1.80V