PIC16F18446-E/P
Contact Now
PIC16F18446-E/P
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Number of I/O : 18
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 2K x 8
Package : Tube
EEPROM Size : 256 x 8
Program Memory Size : 28KB (16K x 14)
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Through Hole
Series : PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa)
Supplier Device Package : 20-PDIP
Data Converters : A/D 17x12b; D/A 1x5b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 32MHz
Base Product Number : PIC16F18446
Description : IC MCU 8BIT 28KB FLASH 20DIP
Stock : In Stock
Contact Now
PIC PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 20-PDIP