PIC16F1829-I/ML
Contact Now
PIC16F1829-I/ML
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 20-VFQFN Exposed Pad
Number of I/O : 17
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 1K x 8
Package : Tube
EEPROM Size : 256 x 8
Program Memory Size : 14KB (8K x 14)
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Supplier Device Package : 20-QFN (4x4)
Data Converters : A/D 12x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 32MHz
Base Product Number : PIC16F1829
Description : IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20QFN
Stock : In Stock
Contact Now
PIC PIC® XLP™ mTouch™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 20-QFN (4x4)